Respirační fyzioterapie


(též dechová rehabilitace) je soubor terapeutických technik, které zaujímají ve fyzioterapii velmi důležitou úlohu. Slouží ke zlepšení efektivity dýchání u pacientů s nejrůznějšími dechovými obtížemi. Cílem dechové rehabilitace je ovlivnění dýchání pacienta specifickým způsobem s léčivými účinky. Zlepšení dechových obtíží pak vede ke zvýšení pacientovy celkové fyzické, pohybové a pochopitelně i společenské výkonnosti.

Jak respirační fyzioterapie pomáhá?

V rámci respirační fyzioterapie se využívá celá řada nejrůznějších technik, které napomáhají především vyčištění dýchacích cest (odstraněním hlenu, odkašláváním) a tím zlepšení jejich hygieny, zprůchodnění dýchacích cest, eliminaci obstrukce bronchů a provzdušnění plic. To vše následně snižuje dušnost a dýchací obtíže u různých pacientů.  Respirační fyzioterapie bývá nejčastěji indikována osobám s chronickým respiračním onemocněním, tedy pacientům s postižením průdušek nebo plic. Respirační fyzioterapie u nich vede ke zlepšení dýchání a je zaměřena především na odstranění hlenu z dýchacích prostorů. Dále je léčba respirační fyzioterapií účinná pro pacienty se sníženou plicní ventilací, která je typická např. pro imobilizaci, pooperační stavy nebo pro pacienty s různým typem poruch vědomí.

Při dechové rehabilitaci se trénuje i správný stereotyp dýchání, který je podstatný pro zdraví každého z nás.

Nesprávně zafixované dýchací vzory bývají častou příčinou nesprávného držení těla, bolestí zad a dalších pohybových obtíží.


Fotogalerie: Respirační fyzioterapie